Rendkívüli bejelentést tett Szijjártó Péter Moszkvában hazánk energiaellátásáról

A tárcavezető szerint Magyarország és Oroszország energetikai együttműködése kiállta a legnehezebb idő próbáját is.

Brüsszel mind vezetékes, mind cseppfolyósított formában 18 százalékkal növelte az orosz földgáz importját 2024-ben.
Az EU tavaly az orosz energiahordozókkal szemben bevezetett szankciók ellenére 18 százalékkal több földgázt importált Oroszországból mind vezetékes, mind cseppfolyósított formában mint az előző, 2023-as évben az Ember gazdaságkutató intézet jelentése alapján.
A tanulmány szerint különösen Olaszország, Csehország és Franciaország növelte gázvásárlásait Oroszországtól és az import 2025-ben is tovább fog nőni.
A földgáz ára 2024-ben csaknem 60 százalékkal emelkedett, az Ember szerint azonban az ellátás biztonsága nem lenne garantált, ha az EU egyáltalán nem vásárolna orosz gázt. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra is, hogy más külföldi források esetében is növekszik a bizonytalanság. Az Egyesült Államokkal kapcsolatos geopolitikai feszültségek megnövelték az onnan származó LNG-szállításokra való támaszkodás kockázatát – írják.
Az EU legnagyobb gázszállítói jelenleg Norvégia és az Egyesült Államok. Mivel Európának a következő években is szüksége lesz gázra, az EU Bizottsága szeretné szorosabbra fűzni az energiakapcsolatokat az Egyesült Államokkal. Igyekeznek minél jobban diverzifikálni, de nincs sok alternatíva az LNG beszerzésére – mondta Dan Jorgensen uniós energiaügyi biztos.
Az EU függetleníteni akarja magát az Oroszországtól származó fosszilis tüzelőanyagoktól. Ez továbbra is prioritás marad – mondta Jorgensen a közelmúltban a European Newsroom hírügynökségi hálózatnak adott interjújában, amelynek a német dpa is tagja. Az EU-bizottság jelenleg az orosz fosszilis tüzelőanyagokból való fokozatos kivonulás ütemtervén dolgozik. Ezt a következő hetekben kívánják bemutatni. A Handelsblattban Jorgensen bírálta a tagállamok magatartását.
„Teljesen tarthatatlan, hogy továbbra is fosszilis tüzelőanyagokat vásárolunk Oroszországtól, és ezzel közvetve Putyin hadikasszáját töltjük meg” – mondta az energiaügyi biztos. „A háború kezdete óta annyi pénzt költöttünk Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagokra, amennyibe 2400 F-35 vadászgép kerülne”.
(MTI)
Ezt is ajánljuk a témában
A tárcavezető szerint Magyarország és Oroszország energetikai együttműködése kiállta a legnehezebb idő próbáját is.
Nyitókép: Alexey NIKOLSKY / Sputnik / AFP